17. septembra 2012

So Jutsu - Boj s kopijou

Pôvodný text a aj ďaľšie zaujímave články môžete nájsť na web stránke http://kyarorusan.blogspot.sk/ .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prinášame vám nový článok zameraný na boj s kopijou od shidoshi Jána Bíra, učiteľa Bujinkan Budó Taijutsu.
Tento článok poskytuje základné informácie o kopiji v japonských bojových umeniach. Keďže sa venujem bojovým umeniam, ktoré sa študujú v Bujinkane, je tento článok písaný hlavne z perspektívy, ktorú poskytuje Bujinkan.

So Jutsu sa označuje aj ako Yari Jutsu.


Základné historické fakty:

Z evolučného hľadiska sa dá vývoj použitia zbraní v Japonsku definovať nasledovne:
 • Ken - Rovný meč 
 • Tachi – Meč so zaoblenou čepeľou (Nie je to katana) 
 • Strelné zbrane 
 • Katana – Teda meč, ktorý je v súčasnosti symbolom samurajov 

Ako toto rozdelenie súvisí s dlhými zbraňami ?

Rovné meče = rovné ostrie = Yari (kopije), Šípy, ...
Tači = zaoblené ostrie = Nagina, Nagamaki, (Halapartne) ...

Jedna zo základných myšlienok pri vývoji dlhých zbraní bola pridanie čepele meča na dlhú tyč. Z tejto evolúcie je jasné, že to čo sa dnes považuje za určitý symbol boja v Japonsku teda katana, prišlo do módy oveľa neskôr, v období keď vojny v Japonsku prestávali byť každodennou realitou.


Taktiež je zrejmé, že minimálne tak intenzívne ako sa samuraji v období vojen venovali tréningu boja s mečom, tak sa určite venovali aj tréningu boja s dlhými zbraňami, pretože boli jednoducho štandardom vo výzbroji.

Z pohľadu použitia sa najprv použili dlhé zbrane a až potom krátke (meče, nože, ...).

Dlhé zbrane môžeme zaradiť medzi vojnové zbrane, pretože mali obrovské využitie vo vojnách (priamo na bojovom poli). Skončením obdobia vojen v Japonsku ich význam poklesol. V súčasnosti môžeme vidieť určitý vplyv Yari jutsu v Jukendo (boj s bodákom). Keď to porovnáme so súčasnosťou, tak pre armádu nestačí iba učiť vojakov strieľať z pušky. Pre úspech vo vojne sú potrebné aj ďaľšie zručnosti ako streľba z dela, tanku, hádzanie granátov, lietadlá, lode,... . Teda veľa vecí pre „ulicu“ nepoužiteľných. A ako sa mení vojenská technológia, súčasné zbrane sa automaticky stávajú zastaralými.Použitie Yari

Aj keď predpokladám, že je jasné čo sa asi dá robiť s Yari, predsa len zopár postrehov.

Kopija sa používala aj proti jazde ( koňom aj jazdcom). Pokiaľ bola Yari s nejakým typom háku, bolo možné protivníkov strhávať a hákovať koňom nohy.

Takisto sa kopija používala na hádzanie. Aj keď sa zdá, že to bol dobrý spôsob ako o ňu prísť, malo to svoj význam. Kopiju bolo možné použiť aj na prekonávanie prekážok ako boli múry a steny.Prepojenie medzi Yari, Ken, Jo, Bo a Hanbo

V prípade, že došlo k preseknutiu alebo zlomeniu Yari, pokračovalo sa v boji s tým čo ostalo „v ruke“ (ktorý koniec ostal a aký dlhý) spôsobom Ken, Jo, Bo, Hanbo – Jutsu. Tu je jasne vidieť, ako jednotlivé zbrane spolu súvisia a aké je dôležité ovládať viaceré zbrane pre úspech (úspešné prežitie) v boji.


Prepojenie medzi Yari a Taijutsu

Pri boji sa môže stať, že protivník zachytí vašu Yari (kopiju) a tým vám znemožní plné a efektívne využitie techník sekania a bodania. Prechádza sa do zápasu, páčenia, úderov, kopov a hodov. Bez znalostí Tai jutsu, teda boja bez zbrane, je veľmi náročné túto situáciu úspešne zvládnuť.

Obrana pred Yari

Hovorí sa, že kedže je kopija zbraň na bojové polia, je najlepšou obranou ústup do hustého lesa. Pri obrane (situácia - meč proti kopiji) sa využívajú rôzne spôsoby ako “zachytiť” kopiju a dostať sa súperovi “na telo”, čo ruší výhodu kopije. Výhodné sú pri tom kratšie zbrane (napríklad krátky meč), pretože v tejto situácii poskytujú výhodu lepšej manipulácie. Na základe týchto informácií, určite nebude ťažké pochopiť, prečo sa v tradičných bojových školách Japonska učia všetky tieto aspekty boja. Teda rôzne zbrane aj boj bez zbrane. Samozrejme školy sa mohli viac sústrediť na určitú zbraň, alebo na boj bez zbrane. V súčasnosti závisí na každej tradičnej škole či svoj tréning vedie cestou “Historického bojového umenia”, alebo “Bojového umenia s históriou”.Typy Yari

Existujú rôzne typy Yari.

Napríklad:
 • Sankaku Yari – Yari s trojhrannou čepeľou. Veľmi sa s ňou nedá rezať, ale na prerážanie brnenia je ideálna. 
 • Su Yari – Štandardná rovná čepeľ s dvojitým ostrím. Použitie na rezanie a pichanie. 
 • Kama Yari – Čepeľ kombinuje kopiju a kosák. Okrem pichov sa môže použiť aj na hákovanie alebo údery s bodcom. 
 • Jumonji Yari – Čepeľ v tvare kríža. Použitie podobné ako Kama Yari. 
Niektoré kopije mali bodec aj na druhom konci. Používali sa Yari s rôznou dĺžkou ostria od krátkych až po veľmi dlhé. Čap kopije, ktorý spája ostrie a drevenú tyč bol väčšinou veľmi dlhý. Nebolo to len za účelom pevného pripojenia ostria k tyči, ale bola to aj ochrana pred odseknutím ostria Yari.


Tréning

Pre tréning s Yari, z pohľadu dlhej zbrane, je základom Bo jutsu (boj s dlhou tyčou) a z pohľadu rovného meča pripevneného na konci je to Ken jutsu.

Yari je v podstate Bo (teda dlhá tyč) s pripevneným rovným "mečom". Techniky sa preto sústredia na využitie tohto faktu.

Samotný tréning pozostáva z precvičovania zostáv (kata), precvičovaním techník samostatne, s jedným  alebo viacerými súpermi a voľný boj.

Pri tréningu netreba zabúdať, že „Katy“ a techniky nie sú cieľom, ale prostriedkom na získanie bojových schopností.

Pri tréningu je dôležité uvedomiť si jednu vec. V minulosti nikto necvičil s Yari preto, lebo sa doma nudil, ale od jeho boja (schopnosti/neschopnosti) závisel jeho život. Preto je dôležité k tréningu pristupovať zodpovedne.


Prečo vlastne cvičiť s Yari ?

To je dobrá otázka. Po ulici s Yari nechodíme a ani v moderných vojnách sa nepoužíva. Takže keď si odmyslíme dôvody ako „Pretože ma to baví“, môžeme tento tréning použiť napríklad:
 • Ako posilňovanie – udierať, bodať a hýbať sa s ťažkou tyčou 
 • Tréning koordinácie celého tela
 • Zlepšenie svojich schopností pri boji na bodáky 
 • Pohľad na techniky so zbraňami a bez zbraní z iného uhla 
 • Lepšie pochopenie vzdialenosti, načasovania, postojov pri technikách bez zbrane a so zbraňami 
 • Zvýšenie vlastnej adaptability na rôzne typy zbraní  So Jutsu a Bujinkan

  V Bujinkane považujeme za základ boja so zbraňou Tai Jutsu, teda boj bez zbrane. Zbraň len rozširuje možnosti Tai jutsu.

  Aj keď viaceré školy v Bujinkane poskytujú určitý pohľad na So jutsu, komplexnú prípravu poskytuje škola Kukishinden (Kukishin Ryu). Techniky v škole Kukishin sú rozdelené do celkov ako napríklad:
  • Kaisetsu Kata 
  • Gokui no Kata 
  • Menkyo Kaiden Kata
  z ktorých každý celok obsahuje príslušné katy, ktoré sa následne precvičujú (študujú).

  V škole Kumogakure sa často využívala Kama Yari a to nielen pre boj, ale aj na prekonávanie prekážok. Využíval sa na to „kosák“, ktorý v tomto prípade slúžil ako hák. Použitie mohlo byť napríklad pri zdolávaní múrov a opevnení, alebo napríklad pri lezení na stromy.  Doporučené zdroje

  Knihy:
  • So Jutsu - M. Hatsumi
  • The essence of Budo - M. Hatsumi
  • Samurai Fighting Arts - Fumon Tanaka
  • Katori Shinto Ryu - Risuke Otake
  Video:
  • So Jutsu - M. Hatsumi