Bujinkan

Bujinkan Slovak Dojo


Bujinkan Slovak Dojo (BSD) je prvé a jediné oficiálne dojo Bujinkanu v Slovenskej republike na čele so shidoshi J. Bírom, shidoshi M.Orviským a shidoshi L. Fajtlom .

Študenti BSD udržujú úzke kontakty s Bujinkan Czech Dojo (BCD). Pravidelne sa zúčastňujú seminárov pod vedením shihana L. Pokorného a ďalších učiteľov BCD. Študenti BSD sa zúčastňujú aj na seminároch a tréningoch ďalších významných učiteľov Bujinkanu, ako sú Peter King a Sveneric Bogsater. Niekoľko študentov sa zúčastnilo tréningov pod vedením Sóke Hatsumiho a ďalších Japonských učiteľov.

Bujinkan


Téma pre rok 2011 je: Kihon Happo.

Bujinkan je organizácia založená a vedená Soke Dr. Masaaki Hatsumim - 34. veľmajstrom Togakure ryu Ninjutsu. Vyučuje sa tu deväť tradičných japonských škôl bojových umení.

Togakure Ryu Ninjutsu 34. generácia
Gyokko Ryu Kosshijutsu 28. generácia
Koto Ryu Koppojutsu 18. generácia
Shinden Fudo Ryu Dakentaijutsu 26. generácia
Kukishinden Ryu Happo Hikenjutsu 28. generácia
Takagiyoshin Ryu Jutaijutsu 17. generácia
Kumogakure Ryu Ninjutsu 14. generácia
Gyokushin Ryu Ninjutsu 21. generácia
Gikan Ryu Koppojutsu 15. generácia

Pravidlá Bujinkanu


Bujinkan bude otvorený všetkým, ktorí súhlasia a dodržujú pravidlá Bujinkan Dójó. Tým, ktorí tak nebudú robiť, bude znemožnené členstvo, hlavne:

1) Účasť bude povolená iba tým, ktorí čítali a súhlasili s týmito pravidlami.

2) Účasť bude povolená iba tým, ktorí sú skutočne trpezliví, dokážu sa ovládať a sú oddaní.

3) Vyžaduje sa lekárske vyšetrenie. Nutnosť tohto vyšetrenie sa týka jedincov, ktorí by mohli predstavovať nebezpečie pre ostatných napr.: infekčnými nákazami alebo ochoreniami, klinicky abnormálnou osobnosťou alebo nedostatkom sebaovládania.

4) Jednotlivci so záznamom v registri trestov budú odmietnutí. Výtržníci, ktorí páchajú trestné činy a jednotlivci, žijúci v Japonsku, ktorí porušujú domáce právo, budú odmietnutí.

5) Tí, ktorí porušujú pravidlá Bujinkanu, ako praktizujúci alebo členovia spoločnosti, páchaním hanebných alebo trestuhodných činov, budú vylúčení. Doposiaľ bol Bujinkan otvorený veľkému poštu ľudí prichádzajúcim do Japonska. Medzi nimi boli bohužial aj ľudia páchajúci násilné činy pod vplyvom alkoholu, duševne chorí a výtržníci, ktorí mysleli iba na seba a nevideli ako ich jednanie môže ovplyvniť druhých. Svojím jednaním títo ľudia znehodnocujú tradičné čestné srdce Bujinkanu. Od toho dňa budú všetci vylúčení.

6) Ohľadom úrazov spôsobených behom výcviku ( vnútri aj mimo Dójó ) by nikto nemal pôsobiť Bujinkanu problémy. Toto je veľmi dôležitý bod. Tí, ktorí nechcú prijať osobnú zodpovednosť za úrazy spôsobené behom tréningu Bujinkanu, nebudú prijatí. Ešte raz pre zrozumitelnosť, Bujinkan nebude zodpovedný za akékoľvek úrazy spôsobené behom tréningu bez ohľadu na miesto.

7) Všetci vstupujúci do Bujinkanu si musia zaobstarať ročnú členskú kartu. Táto karta nielenže predstavuje česť člena Bujinkanu, označuje tiež, že ste súčasťou širšieho celku, ktorého členovia sa stretávajú s bojovnými srdciami, aby sa zdokonalili prostredníctvom výcviku a priateľstva. Symbolizuje slávu ctnosti bojovníka a stelesňuje oddanosť a bratskú lásku.

8) Tradícia Bujinkanu uznáva prírodu a všeobecnosť celého ľudského života a uvedomuje si to, čo plynie medzi týmito dvoma súčasťami. " Tajnou zásadou Taijitsu je poznať základy mieru. Poznávať je cesta k neochvejnému srdcu (fudoshin)."

Zákonník Dojo je:

1) Vedieť, že najdôležitejšia je trpezlivosť.
2) Vedieť, že cesta človeka výchádza zo spravodlivosti.
3) Vzdať sa hrabivosti, ľahostajnosti a tvrdohlavosti.
4) Chápať smútok a trápenie ako prirodzené a hľadať neochvejné srdce.
5) Nezísť z cesty oddanosti a bratskej lásky a prenikať stále hlbšie do srdca Budo.

Dodržiavanie tohto zákonníka je súčasťou pravidiel Dójó.

Meidži 23 (1890) jar, Toda Shinrjuken Masamicu
Šowa 33 (1958) marec, Tkamacu Toshicugu Uou
Hatsumi Masaaki Bjakurju

9) Počiatočný výcvik začína s Taijutsu

Kyu úroveň: začiatočníci
prvý až piaty dan: Ten (nebe)
piaty až desiaty dan: Či (zem)
desiaty až pätnásty dan: Džin (osoba)

Jedenásty až pätnásty dan sú rozdelené na Či (zem), Sui (voda), Ká (oheň), Fú (vietor) a Kú (prázdno), na týchto úrovniach bude vyučované Happó Biken. Skúška piateho danu môže byť prevedená iba Sókem. Skutočnému Šihanovi môže byť udelený pätnásty dan.

V poslednom čase sa Bujinkan stal skutočne medzinárodným. Rovnako ako existujú rôzne časové pásma, tak existujú rôzne tabu medzi ľudmi a národmi sveta. Musíme sa navzájom rešpektovať, pokúšať sa vyhýbať týmto tabu. Musíme uprednostňovať srdce bojovníka, spoločnú prácu na zlepšení a zdokonalení Bujinkanu. Tí, ktorí nebudú dodržovať vyššie uvedené pravidlá, budú z Bujinkanu vylúčení.

Bujinkan Dojo
Soke: Masaaki Hatsumi Bojové meno: Hisamune
636 Noda
Noda-shi
Chiba-ken 278
tel: 0471-22-2020
fax: 0471-23-6227


Togakure Ryu Ninpo Happo Hiken 34. velmajster
Gyokko Ryu Kosshijutsu Happo Hiken 28. velmajster
Koto Ryu Koppojutsu Happo Hiken 18. velmajster
Shinden Fudo Ryu Ninpo Happo Hiken 26. velmajster
Kukishinden Ryu Taijutsu Happo Hiken 28. velmajster
Takagiyoshin Ryu Jutaijutsu Happo Hiken 17. velmajster
Kumogakure Ryu Ninpo Happo Hiken 14. velmajster
Gyokushin Ryu Ninpo Happo Hiken 21. velmajster
Gikan Ryu Koppojutsu Happo Hiken 15. velmajster