Quote from Hatsumi Sensei:
“Takamatsu-sensei used to say one thing repetitively: The heart of Taijutsu is important. And only through training will one polish that heart (like a gem) and understand true Taijutsu. That is why I ask that all those who are fifth dan or above to train with me. Or train with those who ARE training with me, not those that HAVE trained with me. Not the past, the present.”
Ura & Omote 1996.
27. marca 2012
26. marca 2012
Seminár 10-11.10.2009 Piešťany, Rozhovor so Shihanom M.Čermákom
Rozhovor so Shihanom M.Čermákom
Čo považuješ pri tréningu Bujinkanu za najdôležitejšie?Pokoru.
Čo tým myslíš?
Kontrolovať svoje ego. Ľudia musia byť otvorený k učeniu a takisto k svojim vlastným chybám. Hľadať svoje chyby a odstraňovať ich, alebo ich vedieť využiť tým spravným spôsobom.
Po fyzickej stránke je potrebné, aby boli študenti pružný a relaxovaný, sila vychádza z pružnosti.
Ja som si ho nevybral, ono si vybralo mňa. Bol to osud.
Čo hovorí na to že cvičíš Bujinkan tvoja rodina?
Dcéra iba gúľa očami :)
Moja manželka hovorí že tomu nerozumie, že nechápe ako niekto môže robiť niečo kde nie sú žiadne výsledky, ale je rada že tomu "rozumiem" ja a že to stačí. Uvedomuje si že je to súčasť mojej osobnosti.
Čo by si doporučil začínajúcim študentom Bujinkanu ?
Predovšetkým trpezlivosť, to preto, že to krásne v tom a to čo hľadajú, neuvidia hneď. Je potrebné mať určité znalosti aby človek videl za hranice. S tým je spojená aj dôvera, nedá sa naordinovať, ale treba ju pripustiť.
V súčasnosti sa veľa hovorí o realite ...
Ak hovoríš o realite, tak v rámci tréningu je realita dôležitá, ale treba brať do úvahy zranenia. Trening má byť tak reálny, ako je to možné. Ale v začiatku je dôležité sústrediť sa na základy a tú realitu potom pridať.
V realite sa ťažko používa to čo si študoval iba mesiac. Keď budeš napríklad študovať 10 rokov, v realite budeš bojovať ako by si študoval 5 rokov, budeš teda používať to čo máš naozaj zažité.
Vždycky záleží na človeku, keď budeš študovať poctivo budeš mať výsledky. Je veľa dôkazov že Bujinkan v realite funguje.
Ako by si definoval rozdiel medzi bojovým umením a bojovým športom ?
V bojových športoch si môžeš dovoliť chybu, kým v realite si chybu nemôžeš dovoliť, aj malá chyba ťa môže zabiť. Preto je dôležité študovať techniky a pohyb do úplných detailov a nesústreďovať sa iba na jeden cieľ, ale byť otvorený celému priestoru okolo Vás.
Čo by si chcel povedať záverom?
So seminárom som bol spokojný. Bol som rád že sa tu stretli ľudia z rôznych kútov Slovenska. Téma tohto roku je spojenie, je dôležité udržovať spojenie so Soke Hatsumim, aj keď nemáte túto možnosť, navštevujte učiteľov ktorí toto spojenie majú.
Nasledovať túto myšlienku a aj keď to nejde priamo, udržovať spojenie cez tých čo majú spojenie.
12. marca 2012
6. marca 2012
Reportáž - Seminár s Shihan Dean Rostohar v Bratislave 3-4.3.2012
Seminár s Shihanom Deanom Rostoharom sa konal v Bratislave 3-4.3.2012.
Ďalšie informácie môžete nájsť na:
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)